BIENNALE URBANA / PL

Biennale Urbana to międzynarodowa platforma kulturalna stworzona przez mieszkańców Wenecji z myślą, by wspierać idee, praktyki i strategie służące przekształcaniu relacji między Biennale, miastem Wenecja i całą wenecką laguną.

Celem Biennale Urbana jest także wspieranie przemian miejskich oraz uwidocznienie przestrzeni marginalizowanych i pomijanych w dominującym wizerunku Wenecji jako miasta-zabytku, miasta-tła-do-selfie. Biennale Urbana to różnorodne działania: od badań miejskich, realizację prac artystycznych, spacery miastoznawcze, po tworzenie ścieżek edukacyjnych. Projekt prezentuje zintegrowane podejście, przenikające dyscypliny i łączące kompetencje artystów, badaczy i mieszkańców, promując translokalną, wzajemną wymianę wiedzy i doświadczeń.

Idea Biennale Urbana odnosi się do programu Documenta Urbana, opracowanego przez Luciusa i Annemarie Burckhardt w Kassel pomiędzy 1980 a 1982 rokiem w celu zintegrowania miasta z  odbywającą się tam wystawą sztuki współczesnej Documenta. Pomysł, dziś często praktykowany przez progresywne instytucje sztuki i architektury, polega na połączeniu potencjału wydarzenia przyciągającego najkreatywniejsze umysły epoki, z realnymi potrzebami miasta, takimi jak regeneracja zaniedbanych i niewystarczająco użytkowanych przestrzeni.

Prezentacja projektów „Niewidzialne miasto” oraz „Proste historie” podczas Biennale Urbana jest szansą na krzyżowanie się praktyk i przestrzeni Polski i Wenecji, odkrywanie NIE/WIDZIALNEGO MIASTA, dzielenie się mikro-historiami miejsc posiadających swoje własne historie, swoiste, ale też uniwersalne.

Każdy może stać się uczestnikiem poprzez przyłączenie się do eksperymentalnej platformy Biennale Urbana. Doświadczanie zwiedzania „wystawy” może stać się częścią jej komunikacji poprzez uczestniczenie w kolektywnym konstruowaniu jej narracji. Spójrz i odkryj własną ścieżkę zwiedzania!

Włącz się do zmian na biennaleurbana.com

Weekend otwarcia: 28-29 maja 2016

 

Zamieszczone w PL.